Epitome

Jun 2 2014 8:30AM, Monday

Session 1A Graduate Student Symposium on Hybrid Atomic Systems Room: Hall of Ideas EF

Session 1B Professional Skills Workshop for Women Room: Hall of Ideas G

Jun 3 2014 8:00AM, Tuesday

Session A1 Prize Session Sponsor: DAMOP DPP Chair: Linda Young, Argonne National Laboratory Room: Ballroom ABCD
Invited Speakers:  Nora Berrah,  David Graves,  A.M. Rey 

Jun 3 2014 10:30AM, Tuesday

Session B2 Focus Session: Quantum Magnetism Chair: Benjamin Lev, Stanford University Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Dan Stamper-Kurn,  R.G. Hulet 

Session B3 Dipolar Molecular Gases Chair: Ana Maria Rey, JILA-University of Colorado Boulder Room: Ballroom A

Session B4 Focus Session: New Trends in Quantum Optics Chair: Dmitry Budker, University of California, Berkeley Room: Ballroom B
Invited Speakers:  Hao Shi,  Andreas Wallraff,  Francisco Elohim Becerra 

Session B5 Rydberg Atoms and Molecules in Cold Gases and Ultracold Plasmas Chair: Thomas Killian, Rice University Room: Lecture Hall

Session B6 Focus Session: Precise Atomic Theory and Measurements Sponsor: GPMFC Chair: Andrei Derevianko, University of Nevada, Reno Room: Hall EH
Invited Speakers:  Krzysztof Pachucki,  Marianna Safronova 

Session B7 Invited Session: Ultrafast X-ray Imaging of Electronic and Structural Dynamics Chair: Artem Rudenko, Kansas State University Room: Hall FI
Invited Speakers:  Leszek Frasinski,  Andrey Vilesov,  Thomas Elsaesser,  Francesca Calegari 

Session B8 Electron-Atom and -Molecule Collisions Chair: Sultana Nahar, Ohio State University Room: Hall GJ

Jun 3 2014 2:00PM, Tuesday

Session C2 DAMOP Thesis Prize Sponsor: DAMOP Chair: Brian Anderson, University of Arizona Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Jonathan Mizrahi,  Philipp Hauke,  Thibault Peyronel,  Daniel Greif 

Session C3 Quantum Gases in Two Dimensions Chair: Maxim Olshanyi, University of Massachusetts Boston Room: Ballroom A

Session C4 Ultracold Fermi Gases Chair: John Thomas, North Carolina State University Room: Ballroom B

Session C5 Focus Session: Time-resolved Electron Diffraction and Novel Electron Beam Sources Chair: Anthony Starace, The University of Nebraska-Lincoln Room: Lecture Hall
Invited Speakers:  Martin Centurion,  German Sciaini 

Session C6 Spin Measurements in Solids and Gases Chair: Ron Walsworth, Harvard University Room: Hall EH

Session C7 Strong Field and Multiphoton Induced Dynamics Chair: Tom Weinacht, Stonybrook University Room: Hall FI

Session C8 Invited Session: Advances in Atomic Spectroscopy Chair: Marianna Safronova, University of Delaware Room: Hall GJ
Invited Speakers:  Peter Beiersdorfer,  Luis Orozco,  Stephen Lundeen,  Dmitry Budker 

Jun 3 2014 4:00PM, Tuesday

Session D1 Poster Session I (4:00pm - 6:00pm) Room: Exhibit Hall

Jun 3 2014 6:15PM, Tuesday

Session C9 GPMFC Business Meeting Sponsor: GPMFC Room: Meeting Room L (Level 4)

Jun 3 2014 7:30PM, Tuesday

Session C10 Public Lecture: Dark Side of the Universe: beyond stars and the starstuff we are made of Room: Ballroom AB (Level 4)
Invited Speakers:  Michael Turner 

Jun 4 2014 8:00AM, Wednesday

Session G2 Invited Session: Precision Measurements Sponsor: GPMFC Chair: Holger Mueller, University of California, Berkeley Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Jun Ye,  Klaus Blaum,  Alex Cronin,  Mark Kasevich 

Session G3 Invited Session: Vortices, Solitons, Spin Textures in Bose-Einstein Condensates Chair: Ian Spielman, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom A
Invited Speakers:  Yong-il Shin,  David Hall,  Gabriele Ferrari,  Brian P. Anderson 

Session G4 Spinor Condensates and Dynamics Chair: Murray Holland, University of Colorado Room: Ballroom B

Session G5 Fermions in Optical Lattices Chair: Brian DeMarco, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: Lecture Hall

Session G6 Ion Trap Techniques and Measurements Chair: Crystal Senko, JQI and University of Maryland Room: Hall EH

Session G7 Invited Session: Ultrafast Electron Dynamics Chair: Robin Santra, CFEL Room: Hall FI
Invited Speakers:  Markus Kitzler,  Vitali Averbukh,  Arvinder Sandhu,  Hans Jakob Woerner 

Session G8 Quantum and Nonlinear Optics Chair: Svetlana Malinovskaya, Stevens Institute of Technology Room: Hall GJ

Jun 4 2014 10:30AM, Wednesday

Session H2 Invited Session: Cold and Ultracold Molecules Chair: Paul Julienne, University of Maryland Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Daniel Comparat,  Tanya Zelevinsky,  David Patterson,  Martin Zeppenfeld 

Session H3 Hubbard Model and Optical Lattices Chair: Tilman Esslinger, Institute for Theoretical Physics Room: Ballroom A

Session H4 Invited Session: Quantum Manipulation of Photons Chair: Thad Walker, University of Wisconsin Room: Ballroom B
Invited Speakers:  Ian Walmsley,  Arno Rauschenbeutel,  James Thompson,  Charles Adams 

Session H5 Quench Dynamics and Cold Atoms Out of Equilibrium Chair: Cheng Chin, University of Chicago Room: Lecture Hall

Session H6 Atomic Clocks Sponsor: GPMFC Chair: Andrew Ludlow, National Institute of Standards and Technology, Boulder Room: Hall EH

Session H7 Focus Session: Ultrafast Light Sources Chair: Thomas Pfeifer, Max-Planck-Institut fuer Kernphysik Room: Hall FI
Invited Speakers:  R. Jason Jones,  Konstantin Vodopyanov 

Session H8 Invited Session: Gaseous Electronics: AMO Physics Chair: James Lawler, University of Wisconsin-Madison Room: Hall GJ
Invited Speakers:  A. Belkacem,  David Schultz,  Greg Severn 

Jun 4 2014 2:00PM, Wednesday

Session J2 Focus Session: Cold Molecules Chair: Ken Brown, Georgia Institute of Technology Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Brian Odom,  Eric Hudson 

Session J3 Quantum Gas Microscope and Lattice Techniques Chair: Jonathan Simon, University of Chicago Room: Ballroom A

Session J4 Quantum Magnetism and Spin Ensembles Chair: Christopher Monroe, JQI and University of Maryland Room: Ballroom B

Session J5 Unitary Quantum Gases Chair: Chris Greene, Purdue University Room: Lecture Hall

Session J6 Nonlinear Dynamics Chair: Doerte Blume, Washington State University Room: Hall EH

Session J7 Invited Session: AMO Physics with Free Electron Lasers Chair: Steve Southworth, Argonne National Laboratory Room: Hall FI
Invited Speakers:  Artem Rudenko,  Oriol Vendrell,  Li Fang,  Kiyoshi Ueda 

Session J8 Heavy Particle Collisions: Atoms, Surfaces, and Antimatter Chair: Robin Cote, University of Connecticut, Storrs Room: Hall GJ

Jun 4 2014 4:00PM, Wednesday

Session K1 Poster Session II (4:00pm - 6:00pm) Room: Exhibit Hall

Session K2 Tutorial for Authors and Referees Room: Meeting Rooms KLMN(Level 4)

Jun 5 2014 8:00AM, Thursday

Session M2 Focus Session: Synthetic Gauge Fields and Spin Orbit Coupling Chair: Chuanwei Zhang, University of Texas at Dallas Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Ian Spielman,  Peter Engels 

Session M3 Atomtronics and Vorticity Chair: Gretchen Campbell, Joint Quantum Institute, NIST and UMD Room: Ballroom A

Session M4 Focus Session: Quantum Control and Measurement Chair: Ivan Deutsch, University of New Mexico Room: Ballroom B
Invited Speakers:  Brian Eric Anderson,  Paola Cappellaro 

Session M5 Rydberg EIT and Novel Spectroscopic Techniques Chair: Barry Dunning, Rice University Room: Lecture Hall

Session M6 Atomic Magnetometry Sponsor: GPMFC Chair: Derek Kimball, California State University, East Bay Room: Hall EH

Session M7 Quantum Control of Electronic and Nuclear Dynamics Chair: Agnieszka Jaron-Becker, JILA Room: Hall FI

Session M8 Focus Session: Interatomic Coulombic Decay Chair: Marc Simon, Universite Pierre et Marie Curie Room: Hall GJ
Invited Speakers:  Lorenz Cederbaum,  Reinhard Dorner 

Jun 5 2014 10:30AM, Thursday

Session N2 Focus Session: EDM and Fundamental Symmetry Tests Sponsor: GPMFC Chair: Siu Au Lee, Colorado State University Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Gerald Gabrielse,  Eric Cornell 

Session N3 Few Body Interactions Chair: Jose D'Incao, JILA-University of Colorado Boulder Room: Ballroom A

Session N4 Hybrid Quantum Systems Chair: Mukund Vengalatore, Cornell University Room: Ballroom B

Session N5 Synthetic Gauge Fields and Spin-Orbit Coupling Chair: Xiong-Jun Liu, Hong Kong University of Science & Technology and MIT Room: Lecture Hall

Session N6 Quantum Optics Chair: James Thompson, JILA and University of Colorado Room: Hall EH

Session N7 Focus Session: Attosecond Transient Absorption Chair: Arvinder Sandhu, University of Arizona Room: Hall FI
Invited Speakers:  Thomas Pfeifer,  Mette Gaarde 

Session N8 Atomic and Molecular Structure, Dynamics, and Properties Chair: Tom Kirchner, York University Room: Hall GJ

Jun 5 2014 2:00PM, Thursday

Session Q1 Poster Session III (2:00pm - 4:00pm) Room: Exhibit Hall

Jun 5 2014 4:00PM, Thursday

Session P2 Invited Session: Strongly Interacting Bose Gases Chair: Peter Engels, Washington State University Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Deborah Jin,  Werner Krauth,  Zoran Hadzibabic,  Mario Gattobigio 

Session P3 Novel Cooling and Trapping Methods Chair: Georg Raithel, University of Michigan Room: Ballroom A

Session P4 Quantum Gates Chair: Xiao Li, University of Maryland Room: Ballroom B

Session P5 High Harmonic and Attosecond Pulse Generation Chair: Thomas Allison, The State University of New York at Stony Brook Room: Lecture Hall

Session P6 Atom Interferometry and Precision Measurements Sponsor: GPMFC Chair: Jason Stalnaker, Oberlin College Room: Hall EH

Session P7 Theory of Attosecond and Strong Field Physics Chair: Mette Gaarde, Lousiana State University Room: Hall FI

Session P8 Atomic and Molecular Collisions Chair: Phillip Stancil, University of Georgia Room: Hall GJ

Session P9 Meet the APS Editors Room: Grand Terrace

Jun 5 2014 4:30PM, Thursday

Session P10 DAMOP Business Meeting Sponsor: DAMOP Room: Garden 3

Jun 5 2014 7:00PM, Thursday

Session S1 Conference Banquet Room: Exhibition Hall AB

Jun 6 2014 8:00AM, Friday

Session T2 Invited Session: Transport in Degenerate Gases Chair: Joseph Thywissen, University of Toronto Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  William Mullin,  Tilman Esslinger,  Tilman Enss,  Cheng Chin 

Session T3 Rydberg-atom Many-body Systems and Applications Chair: Mark Saffman, University of Wisconsin-Madison Room: Ballroom A

Session T4 Invited Session: Quantum Metrology Chair: Joshua Combs, University of New Mexico Room: Ballroom B
Invited Speakers:  Carlton Caves,  Andrew Ludlow,  Gabriel Durkin,  Nergis Mavalvala 

Session T5 Bose-Einstein Condensates Chair: Eric Cornell, JILA-University of Colorado Boulder Room: Lecture Hall

Session T6 Matter Wave Interferometry Chair: Andrew Geraci, University of Nevada, Reno Room: Hall EH

Session T7 Electron Dynamics in Complex Systems Chair: Edward Ackad, Southern Illinois University Edwardsville Room: Hall FI

Session T8 Invited Session: Non-Born-Oppenheimer Dynamics Chair: Tom Rescigno, Lawrence Berkeley National Laboratory Room: Hall GJ
Invited Speakers:  Thomas Weinacht,  Horst Koeppel,  Todd J. Martinez,  Albert Stolow 

Jun 6 2014 10:30AM, Friday

Session U2 Invited Session: Hot Topics Chair: Randall Hulet, Rice University Room: Ballroom CD
Invited Speakers:  Fabien Quere,  Thad Walker,  C. Senko,  Dave DeMille 

Session U3 Cold Molecules and Photoassociative Spectroscopy Chair: Paul Lett, National Institute of Standards and Technology Room: Ballroom A

Session U4 Polarons and Quantum Optics with Ultracold Atoms Chair: Pierre Meystre, University of Arizona Room: Ballroom B

Session U5 Spin-orbit Coupled and Low Dimensional Gases Chair: Yong Chen, Purdue University Room: Lecture Hall

Session U6 Quantum Information Theory Chair: Carlton Caves, University of New Mexico Room: Hall EH

Session U7 Molecular Photophysics Chair: Elizabeth McCormack, Bryn Mawr College Room: Hall FI