Epitome

Nov 18 2012 8:00AM, Sunday

Session A1 Fluid Structure Interactions I Chair: Kourosh Shoele, RE Vision Consulting Room: 22

Session A2 Convection and Buoyancy-Driven Flows I: Rayleigh-Bénard Convection Chair: Eric Brown, University of California, Merced Room: 23A

Session A3 Multiphase Flows: Cavitation Chair: Martin Wosnik, University of New Hampshire Room: 23B

Session A4 Drops I Chair: Stephen Morris, University of California, Berkeley Room: 23C

Session A5 Computational Fluid Dynamics I Chair: Gianluca Iaccarino, Stanford University Room: 24A

Session A6 Electrokinetics I Chair: William Ristenpart, University of California, Davis Room: 24B

Session A7 Microfluidics: Methods and Devices I Chair: Amir Hirsa, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 24C

Session A8 Particles: Gravity and Settling Chair: Kenneth Kiger, University of Maryland Room: 25A

Session A9 Interfacial/Thin Film Instability I Chair: Thomas Ward, North Carolina State University Room: 25B

Session A10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers I Chair: Colm-cille Caulfield, BP Institute and DAMTP Cambridge Room: 25C

Session A11 Bubbles I Chair: Francisco Pereira, CNR-INSEAN, The Italian Ship Model Basin Room: 26A

Session A12 Vortex I Chair: Arindam Banerjee, Lehigh University Room: 26B

Session A13 Geophysical: General I Chair: Paul Linden, University of Cambridge Room: 27A

Session A14 General Experiments I Chair: Geoffrey Spedding, University of Southern California Room: 27B

Session A15 Biofluids: Micro-PIV Chair: Donald Webster, Georgia Institute of Technology Room: 28A

Session A16 Biofluids: Valves, Stents and Devices Chair: Marija Vukicevic, Clemson University Room: 28B

Session A17 Biofluids: Flapping and Flying I Chair: Haecheon Choi, Seoul National University Room: 28C

Session A18 Biofluids: General Chair: Luca Brandt, KTH, Stockholm Room: 28D

Session A19 Mini-Symposium: High-Speed, High-Energy Multimaterial Flows Chair: Gustaaf Jacobs, San Diego State University Room: 28E

Session A20 Turbulent Boundary Layers I: Large Structures Chair: Nicholas Hutchins, University of Melbourne Room: 30A

Session A21 Separated Flows I Chair: Andrzej Domaradzki, University of Southern California Room: 30B

Session A22 Turbulence Modeling: LES/RANS Chair: Anne Staples, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 30C

Session A23 Turbulence Theory: Isotropic Turbulence Chair: Saba Almalkie, University of Massachusetts Amherst Room: 30D

Session A24 Acoustics I: Turbulence and Aerodynamics Chair: Daniel Bodony, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 30E

Session A25 Flow Control: General I Chair: Jesse Little, University of Arizona Room: 31A

Session A26 Reactive Flows I: Turbulent Combustion Experiments Chair: Tim Lieuwen, Georgia Institute of Technology Room: 31B

Session A27 Rarefied Gases Chair: John Sader, California Institute of Technology Room: 31C

Session A28 Free-Surface Flows I Chair: Eduardo Ramos, Center for Energy Research, National Autonomous University of Mexico Room: 32A

Session A29 Porous Media Flows I Chair: Ruben Juanes, Massachusetts Institute of Technology Room: 32B

Session A30 Nanofluids: Experiments Chair: Alessandro Siria, University of Lyon Room: 33A

Session A31 Focus Session: Interfacial Engineering in Thermal-Fluids I Chair: Neelesh Patankar, Northwestern University Room: 33B

Session A32 Focus Session: Vortex Dynamics in Fluid-Structure Interactions I Chair: Stefan Llewellyn Smith, University of California, San Diego Room: 33C

Nov 18 2012 10:00AM, Sunday

Session B1 Awards Presentations, followed by the Fluid Dynamics Prize and Corrsin Award Lectures Chair: Kenny Breuer, Brown University Room: Ballroom 20ABC
Invited Speakers:  John F. Brady,  Daniel Lathrop 

Nov 18 2012 1:30PM, Sunday

Session C33 Invited Session: Synchronization of Eukaryotic Flagella Chair: Eric Lauga, University of California, San Diego Room: Ballroom 20A
Invited Speakers:  Raymond Goldstein 

Session C34 Invited Session: The Logarithmic Layer of Wall-bounded Turbulent Flows Chair: Juan Carlos del Alamo, University of California, San Diego Room: Ballroom 20BC
Invited Speakers:  Javier Jimenez 

Nov 18 2012 2:15PM, Sunday

Session D1 Geophysical: Atmospheric I Chair: Jan Kleissl, University of California, San Diego Room: 22

Session D2 Convection and Buoyancy-Driven Flows II: Rayleigh-Bénard Convection Chair: Bob Behringer, Duke University Room: 23A

Session D3 Multiphase Flows: Bubble Dynamics Chair: Gretar Tryggvason, Notre Dame University Room: 23B

Session D4 Drops II Chair: Osman Basaran, Purdue University Room: 23C

Session D5 Computational Fluid Dynamics II Chair: Elias Balaras, George Washington University Room: 24A

Session D6 Electrokinetics II Chair: David Salac, SUNY Buffalo Room: 24B

Session D7 Microfluidics: Methods and Devices II Chair: Manu Prakash, Stanford University Room: 24C

Session D8 Particles: Experimental Chair: Greg Voth, Wesleyan University Room: 25A

Session D9 Interfacial/Thin Film Instability II: Fingering Chair: Sarah Kieweg, University of Kansas Room: 25B

Session D10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers II: Wakes I Chair: Alis Ekmekci, University of Toronto Room: 25C

Session D11 Microfluidics: Mixing Chair: Nadine Aubry, Carnegie Mellon University Room: 26A

Session D12 Vortex II Chair: Shilpa Khatri, University of North Carolina Room: 26B

Session D13 Geophysical: General II Chair: Claudia Cenedese, Wood Hole Oceanographic Institution Room: 27A

Session D14 General Experiments II Chair: Rinaldo Miorini, The Johns Hopkins University Room: 27B

Session D15 Biofluids: Large Swimmers I Chair: Ellen Longmire, University of Minnesota Room: 28A

Session D16 Biofluids: Arteries Chair: Michael Plesniak, The George Washington University Room: 28B

Session D17 Biofluids: Microswimmers and Hydrodynamic Interactions Chair: Raymond Goldstein, University of Cambridge Room: 28C

Session D18 Biofluids: Complex Interaction Chair: Roland Bouffanais, Singapore University of Technology and Design Room: 28D

Session D19 Surface Tension I Chair: Satish Kumar, University of Minnesota Room: 28E

Session D20 Turbulent Boundary Layers II: Structures Chair: Philipp Schlatter, KTH Room: 30A

Session D21 Turbulence Simulation: Isotropic/Homogenous Shear Chair: James Riley, University of Washington Room: 30B

Session D22 Turbulence Modeling: LES Wall Models Chair: Dale Pullin, California Institute of Technology Room: 30C

Session D23 Turbulence Theory: General I Chair: Gregory Eyink, Johns Hopkins University Room: 30D

Session D24 Acoustics II: Jets and Cavities Chair: Meng Wang, University of Notre Dame Room: 30E

Session D25 Flow Control: Aerodynamics Chair: Ari Glezer, Georgia Institute of Technology Room: 31A

Session D26 Reactive Flows II: Turbulent Combustion Modelling Chair: Tarek Echekki, North Carolina State University Room: 31B

Session D27 Supersonic Flows I Chair: Xiaolin Zhong, University of California, Los Angeles Room: 31C

Session D28 Free-Surface Flows II Chair: Javier Rodriguez-Rodriguez, Carlos III University of Madrid Room: 32A

Session D29 Porous Media Flows II Chair: Dimitrios Papavassiliou, University of Oklahoma Room: 32B

Session D30 Nanofluids: Computations I Chair: Nikolai Priezjev, Michigan State University Room: 33A

Session D32 Focus Session: Vortex Dynamics in Fluid-Structure Interactions II Chair: Darren Crowdy, Imperial College London Room: 33C

Nov 18 2012 4:45PM, Sunday

Session E1 Geophysical: Ocean I Chair: S. Balachandar, University of Florida Room: 22

Session E2 Convection and Buoyancy-Driven Flows III: Rayleigh-Bénard Convection Chair: Yuri Feldman, California Institute of Technology Room: 23A

Session E3 Multiphase Flows: Boiling Chair: Peter Taborek, University of California Irvine Room: 23B

Session E4 Drops III Chair: Julie Vanderhoff, Brigham Young University Room: 23C

Session E5 Computational Fluid Dynamics III Chair: Carlos Pantano, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 24A

Session E6 Electrokinetics III Chair: Ali Mani, Stanford University Room: 24B

Session E7 Suspensions I Chair: Joe Goddard, University of California, San Diego Room: 24C

Session E8 Particles: Collisions Chair: Jane Wang, Cornell University Room: 25A

Session E9 Aerodynamics I Chair: Kamran Mohseni, University of Florida Room: 25B

Session E10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers III: Wakes II Chair: Sherwin Maslowe, McGill University Room: 25C

Session E11 Rotating Flows I: Rotating Convection Chair: Antonio Rubio, University of Colorado Room: 26A

Session E12 Vortex III Chair: Enrico Fonda, University of Maryland Room: 26B

Session E13 Geophysical: General III Chair: James Rottman, University of California, San Diego Room: 27A

Session E14 Experiments: Turbulence Chair: John Eaton, Stanford University Room: 27B

Session E15 Biofluids: Large Swimmers II Chair: Hossein Haj-Hajiri, University of Virginia Room: 28A

Session E16 Biofluids: Cardiovascular Simulations and Devices Chair: Patrick McGah, University of Washington Room: 28B

Session E17 Biofluids: Plants Chair: Dwight Whitaker, Pomona College Room: 28C

Session E18 Biofluids: Vesicles Chair: Michael Miksis, Northwestern University Room: 28D

Session E19 Thin Films Chair: Randy Ewoldt, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 28E

Session E20 Turbulent Boundary Layers III: Theory Chair: Mihailo Jovanovic, University of Minnesotta Room: 30A

Session E21 Turbulence Simulation: Compressible/Hypersonic Chair: Sharath Girimaji, Texas A&M University Room: 30B

Session E22 Turbulence Modeling: LES Chair: James McDonough, University of Kentucky Room: 30C

Session E23 Turbulence Theory: 2D Turbulence Chair: Marie Farge, LMD-IPSL-CNRS ENS Room: 30D

Session E24 Acoustics III Chair: Shreyas Mandre, Brown University Room: 30E

Session E25 Flow Control: Jets Chair: Dan Henningson, KTH Room: 31A

Session E26 Reactive Flows III: Supersonic Combustion and Theory Chair: Heinz Pitsch, Stanford University Room: 31B

Session E27 Renewable Energy Chair: Mehdi Raessi, University of Massachusetts, Dartmouth Room: 31C

Session E28 Free-Surface Flows III Chair: Neil Ribe, Laboratoire FAST, Orsay Room: 32A

Session E29 Porous Media Flows III Chair: Marcus Roper, University of California, Los Angeles Room: 32B

Session E30 Nanofluids: Computations II Chair: Jeremy Templeton, Sandia National Laboratories Room: 33A

Session E31 Focus Session: Interfacial Engineering in Thermal-Fluids II Chair: Kripa Varanasi, Massachusetts Institute of Technology Room: 33B

Session E32 Focus Session: Vortex Dynamics in Fluid-Structure Interactions III Chair: Silas Alben, University of Michigan Room: 33C

Nov 18 2012 5:50PM, Sunday

Session F1 Poster Session (5:50PM-6:50PM) Chair: Juan Carlos del Alamo, University of California, San Diego Room: Ballroom 20D Foyer

Nov 18 2012 7:00PM, Sunday

Session F2 Welcome Reception Room: Sails Pavilion

Nov 19 2012 8:00AM, Monday

Session G1 Geophysical: Atmospheric II Chair: Alberto Aliseda, University of Washington Room: 22

Session G2 Convection and Buoyancy-Driven Flows IV Chair: Herman Clercx, Technical University Eindhoven Room: 23A

Session G3 Multiphase Flows: Numerical Methods I Chair: Carlos Coimbra, University of California, San Diego Room: 23B

Session G4 Drops IV Chair: Sigurdur Thoroddsen, King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia Room: 23C

Session G5 Computational Fluid Dynamics IV Chair: Andrew Cook, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 24A

Session G6 Microfluidics: General I Chair: Francois Gallaire, EPFL Room: 24B

Session G7 Suspensions II Chair: Salima Rafai, Grenoble University Room: 24C

Session G8 Drops V Chair: Paul Steen, Cornell University Room: 25A

Session G9 Interfacial/Thin Film Instability III Chair: Devin Conroy, Imperial College London Room: 25B

Session G10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers IV Chair: Matthew Juniper, University of Cambridge Room: 25C

Session G11 Bubbles II Chair: Sadegh Dabiri, University of Notre Dame Room: 26A

Session G12 Vortex IV Chair: Peter Hamlington, University of Colorado Room: 26B

Session G13 Geophysical: General IV Chair: Alberto Scotti, University of North Carolina Room: 27A

Session G14 Experiments: PIV I Chair: Barton Smith, Utah State University Room: 27B

Session G15 Biofluids: Large Swimmers III Chair: David Hu, Georgia Institute of Technology Room: 28A

Session G16 Biofluids: Aneurysms and Thrombosis Chair: Shawn Shadden, Illinois Institute of Technology Room: 28B

Session G17 Biofluids: Microswimmers Experiments I Chair: Sung Kwon Cho, University of Pittsburgh Room: 28C

Session G18 Biofluids: Speech and Vocal Chair: Michael Krane, Penn State University Room: 28D

Session G19 Surface Tension II Chair: Karen Daniels, North Carolina State University Room: 28E

Session G20 Turbulent Boundary Layers IV: Scaling, logarithmic layer Chair: Ron Panton, University of Texas Room: 30A

Session G21 Turbulence Simulation: Wall Bounded Chair: Oscar Flores, Universidad Carlos III de Madrid Room: 30B

Session G22 Turbulence Mixing I: Mixing in Jets Chair: Godfrey Mungal, Stanford University Room: 30C

Session G23 General Fluids I Chair: Patrick Weidman, University of Colorado Room: 30D

Session G24 Aerodynamics II Chair: Daniel Maynes, Brigham Young University Room: 30E

Session G25 Flow Control: Wakes Chair: Philippe Lavoie, University of Toronto Room: 31A

Session G26 ReactIve Flows IV: Detonations Chair: Kazhikathra Kailasanath, Naval Research Laboratory Room: 31B

Session G27 Separated Flows II Chair: Manoochehr Koochesfahani, Michigan State University Room: 31C

Session G28 Waves I Chair: Kyle Brucker, SAIC Room: 32A

Session G29 Porous Media Flows IV Chair: Emmanuel Villermaux, Aix Marseille University Room: 32B

Session G30 Nanofluids: Theory Chair: Reza Sadr, Texas A&M University at Qatar Room: 33A

Session G31 Wind Energy I Chair: Luciano Castillo, Texas Tech University Room: 33B

Session G32 Granular Flows I Chair: Yi Fan, Northwestern University Room: 33C

Session G33 Mini-Symposium: Complex Fluid Flows in Memory of Daniel D. Joseph I Chair: Howard Hu, University of Pennsylvania Room: 29A

Nov 19 2012 10:30AM, Monday

Session H1 Geophysical: Ocean II Chair: Andres Tejada-Martinez, University of South Florida Room: 22

Session H2 Convection and Buoyancy-Driven Flows V: Exchange Flows Chair: Ross Griffiths, Australian National University Room: 23A

Session H3 Multiphase Flows: Numerical Methods II Chair: Marcus Herrmann, Arizona State University Room: 23B

Session H4 Drops VI Chair: Stephane Zaleski, Institut D'Alembert, CNRS and UPMC Room: 23C

Session H5 Computational Fluid Dynamics V Chair: Sourabh Apte, Oregon State University Room: 24A

Session H6 Microfluidics: General II Chair: David Saintillan, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 24B

Session H7 Non-Newtonian Flows I Chair: Anette Hosoi, Massachusetts Institute of Technology Room: 24C

Session H8 Drops VII Chair: Sushanta Mitra, University of Alberta Room: 25A

Session H9 Interfacial/Thin Film Instability IV Chair: Jacopo Seiwert, Institut de Physique de Rennes Room: 25B

Session H10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers V Chair: Tobias Schneider, Max Planck Institute for Dynamics and Self-Organization Room: 25C

Session H11 Bubbles III Chair: Marc Smith, Georgia Institute of Technology Room: 26A

Session H12 Vortex V Chair: Mark Stremler, Virginia Polytechnic Institute and State University Room: 26B

Session H13 Rayleigh-Taylor Instability I Chair: Andrew Lawrie, University of Bristol Room: 27A

Session H14 General Experiments III Chair: Jun Chen, Purdue University Room: 27B

Session H15 Biofluids: Animals Chair: John Bush, Massachusetts Institute of Technology Room: 28A

Session H16 Biofluids: Heart Ventricles and Assist Devices Chair: Rajat Mittal, Johns Hopkins University Room: 28B

Session H17 Biofluids: Micro-swimming Theory I Chair: Juan Rodrigo Velez-Cordero, University of California, San Diego Room: 28C

Session H18 Biofluids: Flapping and Flying II Chair: Fangjun Shu, New Mexico State University Room: 28D

Session H19 Multiphase Flows: General I Chair: Roger Arndt, University of Minnesota Room: 28E

Session H20 Turbulent Boundary Layers V: Experiments Chair: Karen Flack, United States Naval Academy Room: 30A

Session H21 Turbulence Simulation: Sensitivity/Uncertainty Chair: Qiqi Wang, Massachusetts Institute of Technology Room: 30B

Session H22 Turbulence Mixing II: Heat Transport Chair: Stefano Leonardi, University of Puerto Rico Room: 30C

Session H23 Turbulent Boundary Layers VI: Compressible Chair: Krishnan Mahesh, University of Minnesota Room: 30D

Session H24 Aerodynamics III Chair: Feng Liu, University of California, Irvine Room: 30E

Session H25 Flow Control: Internal flow Chair: Michael Amitay, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 31A

Session H26 Reactive Flows V: Numerical Approaches to Turbulent Combustion Chair: Venkat Raman, University of Texas at Austin Room: 31B

Session H27 Separated Flows III Chair: Sanjay Kumar, University of Texas at Brownsville Room: 31C

Session H28 Waves II Chair: James Duncan, University of Maryland Room: 32A

Session H29 Porous Media Flows V Chair: Paulo Arratia, University of Pennsylvania Room: 32B

Session H30 Colloids and Fibers Chair: Aditya Khair, Carnegie Mellon University Room: 33A

Session H31 Particle Laden Flows IV Chair: Said Elghobashi, University of California, Irvine Room: 33B

Session H32 Granular Flows II Chair: Yang Ding, Georgia Institute of Technology Room: 33C

Session H33 Mini-Symposium: Complex Fluid Flows in Memory of Daniel D. Joseph II Chair: Howard Hu, University of Pennsylvania Room: 29A

Nov 19 2012 2:00PM, Monday

Session J33 Invited Session: Boundary Layers in Favourable Pressure Gradients Chair: Sutanu Sarkar, University of California, San Diego Room: Ballroom 20A
Invited Speakers:  Ugo Piomelli 

Session J34 Invited Session: Control of Oscillator and Amplifier Flows Chair: Tom Bewley, University of California, San Diego Room: Ballroom 20BC
Invited Speakers: 

Nov 19 2012 2:40PM, Monday

Session K33 Invited Session: Numerical Investigations of Turbidity Currents Chair: Juan Lasheras, University of California, San Diego Room: Ballroom 20A
Invited Speakers:  Eckart Meiburg 

Session K34 Invited Session: Tipstreaming and other methods of producing fine fluid threads Chair: Geno Pawlak, University of California, San Diego Room: Ballroom 20BC
Invited Speakers:  Shelley Anna 

Nov 19 2012 3:35PM, Monday

Session L1 Geophysical: Atmospheric III Chair: Juan Pedro Mellado, Max Planck Meteorological Institute Room: 22

Session L2 Convection and Buoyancy-Driven Flows VI: Plumes Chair: Andrew Wells, University of Oxford Room: 23A

Session L3 Multiphase Flows: Atomization and Droplets Chair: Olivier Desjardins, Cornell University Room: 23B

Session L4 Drops VIII Chair: Francisco Higuera, E.T.S. Ingenieros Aeronauticos, UPM Room: 23C

Session L5 Computational Fluid Dynamics VI Chair: Robert Moser, University of Texas at Austin Room: 24A

Session L6 Microfluidics: Capillary I Chair: Pirouz Kavehpour, University of California, Los Angeles Room: 24B

Session L7 Non-Newtonian Flows II Chair: Alexander Morozov, University of Edinburgh Room: 24C

Session L8 Drops IX Chair: Ying Sun, Drexel University Room: 25A

Session L9 Interfacial/Thin Film Instability V: Evaporation Chair: Omar Matar, Imperial College London Room: 25B

Session L10 Instability: Jets, Wakes and Shear Layers VI: Jets Chair: Ann Karagozian, University of California, Los Angeles Room: 25C

Session L11 Bubbles IV and Drug Delivery Chair: Kausik Sarkar, George Washington University Room: 26A

Session L12 Vortex VI Chair: Jochen Kriegseis, University of Calgary Room: 26B

Session L13 Rayleigh-Taylor/Richtmyer-Meshkov Instability Chair: Jeffrey Jacobs, University of Arizona Room: 27A

Session L14 Experiments: PIV II Chair: David Frakes, Arizona State University Room: 27B

Session L15 Biofluids: Insect Flight Chair: Tadd Truscott, Brigham Young University Room: 28A

Session L16 Biofluids: Blood Transport Chair: Jonathan Freund, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 28B

Session L17 Biofluids: Microswimmers and Elasticity Chair: Christophe Eloy, Aix-Marseille University IRPHE Room: 28C

Session L18 Biofluids: Respiratory and Aerosols Chair: Alison Marsden, University of California, San Diego Room: 28D

Session L19 Surface Tension III Chair: Buie Cullen, Massachusetts Institute of Technology Room: 28E

Session L20 Turbulent Boundary Layers VII: Rough Walls I Chair: Kenneth Christensen, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 30A

Session L21 Turbulent Boundary Layers VIII: Rough Walls II Chair: Beverley McKeon, California Institute of Technology Room: 30B

Session L22 Turbulence Mixing III Chair: Katepalli Sreenivasan, New York University Room: 30C

Session L23 Turbulent Boundary Layers IX: Rough / Wavy / Bent Walls Chair: Jonathan Naughton, University of Wyoming Room: 30D

Session L24 Aerodynamics IV Chair: James Hubner, University of Alabama Room: 30E

Session L25 Flow Control: Boundary layer Chair: Clarence Rowley, Princeton University Room: 31A

Session L26 Reactive Flows VI: Fire, Soot, and Spray Combustion Chair: Kal Seshadri, University of California, San Diego Room: 31B

Session L27 Boundary-Layer Instability I Chair: Mujeeb Malik, NASA Langley Research Center Room: 31C

Session L28 Industrial Applications I: Turbines and Engines Chair: John Cimbala, The Pennsylvania State University Room: 32A

Session L29 Chaos, Fractals, and Dynamical Systems I: Lagrangian Coherent Structures Chair: Wenbo Tang, Arizona State University Room: 32B

Session L30 Fluid Education Chair: Frank Jacobitz, University of San Diego Room: 33A

Session L31 Particle Laden Flows V Chair: Antonio Ferrante, University of Washington Room: 33B

Session L32 Granular Flows III Chair: Meheboob Alam, JNCASR Room: 33C

Nov 20 2012 8:00AM, Tuesday

Session M1 Geophysical: Ocean III Chair: Bruce Sutherland, University of Alberta Room: 22

Session M2 Convection and Buoyancy-Driven Flows VII Chair: Aline Cotel, University of Michigan Room: 23A

Session M3 Multiphase Flows: Confined Flows Chair: Vladimir Ajaev, Southern Methodist University Room: 23B

Session M4 Drops X Chair: Eric Johnsen, University of Michigan Room: 23C

Session M5 Computational Fluid Dynamics VII Chair: Tim Colonius, California Institute of Technology Room: 24A

Session M6 Microfluidics: Capillary II Chair: Thomas Cubaud, Stony Brook University Room: 24B

Session M7 Geophysical: General V Chair: Hieu Pham, University of California, San Diego Room: 24C

Session M8 Drops XI Chair: Arun Ramchandran, University of Toronto Room: 25A

Session M9 Interfacial/Thin Film Instability VI Chair: Mohamed Gad-el-Hak, Virginia Commonwealth University Room: 25B

Session M10 General Instability I Chair: Brent Houchens, Rice University Room: 25C

Session M11 Viscous Flows Chair: Ken Kamrin, Massachusetts Institute of Technology Room: 26A

Session M12 Vortex VII Chair: Dustin Kleckner, University of Chicago Room: 26B

Session M13 Richtmyer-Meshkov Instability I Chair: Snezha Abarzhi, University of Chicago Room: 27A

Session M14 Rotating Flows II: Taylor-Couette Flow Chair: Patrice Meunier, Aix Marseille University Room: 27B

Session M15 Biofluids: Microswimmer Suspensions Chair: Saverio Spagnolie, University of Wisconsin Room: 28A

Session M16 Biofluids: Blood Cells Chair: Prosenjit Bagchi, Rutgers University Room: 28B

Session M17 Biofluids: Microswimmers Experiments II Chair: Roman Stocker, Massachusetts Institute of Technology Room: 28C

Session M18 Particle Laden Flows VI: Turbulence Chair: Sarma Rani, University of Alabama in Huntsville Room: 28D

Session M19 Non-Newtonian Flows III Chair: Gareth McKinley, Massachusetts Institute of Technology Room: 28E

Session M20 Turbulent Boundary Layers X: Drag Reduction Chair: Jim Brasseur, Pennsylvania State University Room: 30A

Session M21 Turbulence Shear Layer Chair: Joseph Katz, Johns Hopkins University Room: 30B

Session M22 Turbulence Mixing IV Chair: Diego Donzis, Texas A&M University Room: 30C

Session M23 Turbulence Theory: General II Chair: Duo Xu, Purdue University Room: 30D

Session M24 Compressible Flows I Chair: Oleg Vasilyev, University of Colorado at Boulder Room: 30E

Session M25 Flow Control: External flows Chair: Thomas Corke, University of Notre Dame Room: 31A

Session M26 Reactive Flows VII Chair: Antonio L. Sánchez, University Carlos III de Madrid Room: 31B

Session M27 Boundary-Layer Instability II Chair: Jill Klentzman, University of Arizona Room: 31C

Session M28 Industrial Applications II Chair: Simon Song, Hanyang University Room: 32A

Session M29 Chaos, Fractals, and Dynamical Systems II Chair: Tom Solomon, Bucknell University Room: 32B

Session M30 General Fluids II Chair: Peter Schmid, LadHyX, Ecole Polytechnique Room: 33A

Session M31 Wind Energy II Chair: Raul Cal, Portland State University Room: 33B

Session M32 Granular Flows IV Chair: Elisabeth Guazzelli, Aix Marseille University Room: 33C

Nov 20 2012 10:30AM, Tuesday

Session N33 Invited Session: Waves and Wave-driven Flow on a Coral Reef Chair: Kraig Winters, University of California, San Diego Room: Ballroom 20A
Invited Speakers: 

Session N34 Invited Session: Simulation-based Planning of Surgical Interventions in Pediatric Cardiology Chair: Stefan Llewellyn Smith, University of California, San Diego Room: Ballroom 20BC
Invited Speakers: 

Nov 20 2012 11:10AM, Tuesday

Session P33 Andreas Acrivos Dissertation Award Lecture Chair: Shelley Anna, Carnegie Mellon University Room: Ballroom 20A
Invited Speakers:  William M. Durham 

Session P34 Francois Frenkiel Award Lecture Chair: P.K. Yeung, Georgia Tech Room: Ballroom 20BC
Invited Speakers:  Thomas Cubaud 

Nov 20 2012 1:00PM, Tuesday

Session R1 Geophysical: Ocean IV Chair: Chris Rehman, Iowa State University Room: 22

Session R2 Convection and Buoyancy-Driven Flows VIII Chair: Ralf Wittenberg, Simon Fraser University Room: 23A

Session R3 Multiphase General II Chair: Sascha Hilgenfeldt, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 23B

Session R4 Foams Chair: Peter Stewart, University of Oxford Room: 23C

Session R5 Computational Fluid Dynamics VIII Chair: Hamid Rahai, California State University, Long Beach Room: 24A

Session R6 Microfluidics: Capillary III Chair: Shriram Pillapakkam, Temple University Room: 24B

Session R7 Geophysical: General VI Chair: John Taylor, University of Cambridge Room: 24C

Session R8 Drops XII Chair: Arne Pearlstein, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 25A

Session R9 Magnetohydrodynamics Chair: Kai Schneider, Aix-Marseille University Room: 25B

Session R10 General Instability II Chair: Anne Cros, Universidad de Guadalajara Room: 25C

Session R11 Microfluidics: Particles Chair: Alexander Alexeev, Georgia Institute of Technology Room: 26A

Session R12 Vortex VIII Chair: Paul Krueger, Southern Methodist University Room: 26B

Session R13 Richtmyer-Meshkov Instability II Chair: Oleg Schilling, Lawrence Livermore National Laboratory Room: 27A

Session R14 Rotating Flows III Chair: Susan Kurien, Los Alamos National Laboratory Room: 27B

Session R15 Biofluids: Flying and Swimming Chair: Philippe Bardet, The George Washington University Room: 28A

Session R16 Biofluids: Biofilms and Membranes Chair: Howard Stone, Princeton University Room: 28B

Session R17 Biofluids: Micro-swimming Theory II Chair: Jeffrey Guasto, Massachusetts Institute of Technology Room: 28C

Session R18 Particle Laden Flows VII: Chair: Joe Barranco, San Francisco State University Room: 28D

Session R19 Non-Newtonian Flows IV: Turbulence Chair: Yves Dubief, University of Vermont Room: 28E

Session R20 Turbulent Boundary Layers XI: Nonequilibrium and Transition Chair: Ugo Piomelli, Queen's University Room: 30A

Session R21 General Fluids V Chair: Babak Shotorban, University of Alabama Room: 30B

Session R22 Turbulence Modeling Chair: Karan Venayagamoorthy, Colorado State University Room: 30C

Session R23 Turbulence Theory: Rotating/Stratified/Compressible Chair: Georgios Matheou, Jet Propulsion Laboratory Room: 30D

Session R24 Compressible Flows II Chair: Joanna Austin, University of Illinois at Urbana-Champaign Room: 30E

Session R25 Flow Control: General II Chair: Hamid Johari, California State University at Northridge Room: 31A

Session R26 Aerodynamics V Chair: Mingjun Wei, New Mexico State University Room: 31B

Session R27 Computational Fluid Dynamics IX Chair: Onkar Sahni, Rensselaer Polytechnic Institute Room: 31C

Session R28 General Fluids III Chair: Alfonso Ganan-Calvo, ESI, Universidad de Sevilla Room: 32A

Session R29 Chaos, Fractals, and Dynamical Systems III Chair: Nicholas Ouellette, Yale University Room: 32B

Session R30 General Fluids IV Chair: Roberto Camassa, University of North Carolina Room: 33A

Session R31 Wind Energy III Chair: John Dabiri, California Institute of Technology Room: 33B

Session R32 Granular Flows V Chair: Troy Shinbrot, Rutgers University Room: 33C